Trójmiasto JUG: W.Kot “Model programowania aplikacji komunikacyjnych przy użyciu Java SIP Servlet API” 🗓
22.10.2008 PLJUG
     #Java User Group     #pjug     #Polish Java User Group     #Trójmiasto JUG

TJUG

Serdecznie zapraszam w imieniu Trójmiasto Java User Group na czwartkowe spotkanie (23 października, godz. 17.00, aula 2 lub 3 Wydział MFI, Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 57).

Opowiadał będzie Waldek Kot: “Model programowania aplikacji komunikacyjnych przy użyciu Java SIP Servlet API”

Streszczenie (od autora):
chciałbym poopowiadać o budowaniu aplikacji łączących dwa światy – telekomunikację (przykłady z codziennego życia: Voice-over-IP, Video-on-Demand) oraz web. Tym co pomaga w budowaniu takich aplikacji są m.in. stosowne protokoły (np. SIP – Session Initiation Protocol – taki odpowiednik HTTP, tylko że dla urządzeń telekomunikacyjnych) oraz model programowania (jest ich kilka, ale zaczyna się wyróżniać jeden – SIP Servlet API – JSR-116 i – wkrótce – JSR-289). Oczywiście wszystko to oparte jest o Java i jednym z celów tej prezentacji ma być przełamanie bariery mentalnej i przekonanie że programiści Java znający się na budowie aplikacji webowych mogą z powodzeniem, stosunkowo szybko zacząć budować aplikacje telekomunikacyjne – a zwłaszcza aplikacje konwergentne, tj. łączące oba  światy. Każdy kto rozumie co to jest servlet, request/response, serwer aplikacyjny (kontener), sesja, itd. i wie jak te tematy wyglądają dla web, korzystając z SIP Servlet poczuje się jak w domu, z tym, że będzie w stanie budować aplikacje telekomunikacyjne. Temat nie jest mainstreamowy, ale też  nie jest to już zupełna egzotyka. Również w Polsce ruszają już projekty związane z IMS (IP Multimedia Subsystem), a będą to projekty duże i będzie duże zapotrzebowanie na ludzi znających się na SIP i SIPowych serwerach aplikacyjnych. Już dziś są w Polsce firmy mocno zajmujące się budową takich rozwiązań i to w skali światowej (np. krakowski EricPol). Przykłady będę prezentować na serwerze aplikacyjnym WebLogic SIP Server (dzisiejsza nazwa: Oracle Communications Converged Application Server), ale będzie też można je uruchamiać na innych kontenerach SIP: SailFin (rozszerzenie GlassFish), czy WebSphere App Server (od 6.x jest już wbudowany kontener SIP Servlet). Trochę informacji o IMS i SIP zamieściłem jakiś czas temu na jdn.pl: http://jdn.pl/node/1361. Zajęcia będą prowadzone w formie warsztatowej, parę slajdów, ale przede wszystkim kodowanie oraz praktyczne demonstracje. Postaram się zademonstrować w jaki sposób można zbudować sobie minimalnym kosztem zupełnie wystarczające do eksperymentowania mini-środowisko (laboratorium), z telefonami SIP (sprzętowymi i/lub software’owymi), itd.
Zapraszam !

O prowadzącym:
Waldek Kot jest pasjonatem i praktykiem technologii middleware i Java. Pracuje jako inżynier systemowy w Oracle Polska, do którego trafił w wyniku akwizycji BEA Systems. Zajmuje się doradzaniem Klientom w Europie Środkoweji Wschodniej w wyborze technologii middleware dla realizowanych przez nich projektów z zakresu budowy i integracji aplikacji oraz budowy rozwiązań klasy SOA, EDA i BPM. Specjalizuje się w technologiach middleware związanych z Java, J2EE/JEE oraz Spring, a także technologiach telekomunikacyjnych związanych z IMS (IP Multimedia Subsystem), takich jak SIP, SIP Servlet, czy telecom web services. Stara się także aktywnie uczestniczyć w rozwoju społeczności Java w Polsce. Jest dumnym członkiem Warszawa Java User Group

Zapraszam w imieniu Trójmiasto JUG i Waldka
Jakub Neumann

Scheduled Informacja java-group kalendarz Spotkanie
blog comments powered by Disqus
sponsors & partners